Proměňte svá přesvědčení
Když změníme svá přesvědčení, změní se i naše realita
Přesvědčení jsou filtrem, skrze který vnímáme realitu, na základě kterého na realitu reagujeme a zároveń naše přesvědčení tuto realitu utváří.
Ćasto se jim říká podvědomá, což ovšem vyvolává dojem, že jsou schovaná v těžce dostupných hlubinách a je těžké se k nim dostat, natož je nějak proměnit.
Jde ale jen o to, že jim běžně nevěnujeme pozornost, neuvědomujeme si je, protože se o to ani nesnažíme. To, že „přesvědčení je těžké změnit“ je jen další limitující přesvědčení. V principu to těžké není, jen je třeba být si vědomý sám sebe, mít jasný záměr a vytrvat.
Přesvědčení jsou základem našeho současného stavu a sebepojetí. Určují naše myšlenky a činy.
Přesvědčení určují,
jakým směrem se ubírá
naše realita – náš život.
Přesvědčení je přijetí toho,
že nějaké tvrzení je pravdivé nebo že něco existuje.
Přesvědčení jsou postaveny na starých vzpomínkách, jak jsme si v průběhu času interpretovali a emotivně zpracovávali své zkušenosti a pozorování.
Některá z těchto přesvědčení jsou produktivní a přínosná. Bohužel existuje také řada negativních nebo „omezujících“ přesvědčení, Příkladem mohou být např:
„Život je neustálý boj.“
„Jsem bezcenný, pokud mě ostatní lidé nemají rádi a nepřijímají mně
„Pro peníze musím tvrdě pracovat.“
Lásku si musím zasloužit“
„Nemám prostředky na to, abych dosáhl svých snů.“
„Nezasloužím si mít věci, které si opravdu přeji.“
Přesvědčení jsou v podstatě domněnky, které si vytváříme o sobě, o druhých a o tom, jak očekáváme, že se věci v našem světě budou vyvíjet.
Je to to, čemu o sobě skutečně věříme a co od sebe a světa a života očekáváme. A tato víra a očekávání se odráží v naší realitě.
Jste tím, kým o sobě skutečně věříte, že jste a od světa dostanete to, co od něj skutečně očekáváte.
Abyste mohli proměnit omezující přesvědčení a vytvořit nové, příznivější, uvědomte si, že vaše přesvědčení nemají žádnou vlastní energii.
Pouze my dodáváme energii všem svým přesvědčením.
Žárovka se rozsvítí pouze tehdy, když dostane elektrickou energii ze zásuvky.
Každé přesvědčení je jako žárovka.
My jsme jediným zdrojem energie.
Jak poznáte, že máte omezující přesvědčení a jaké je?
Jednoduše pozorujte a vnímejte sami sebe a svůj život.
Objektivně a nekriticky se podívejte na své myšlenky a reakce v průběhu dne. Všímejte si všech vnitřních dialogů, které se ve vás odehrávají. Při pozorování se ptejte:
„Odráží tato myšlenka/reakce to, co chci prožívat?“.
Vaše vnitřní dialogy a také vaše činy prozrazují, čemu ve skutečnosti věříte.
Také když prožíváte nespokojenost, nesoulad, překážky, je to s největší pravděpodobností příznak nějakého omezujícího přesvědčení. Je to proto, že toto přesvědčení zkresluje a omezuje hlas a energii vašeho pravého bytí.
Když zažíváte nežádoucí realitu, musíte jít dovnitř sebe a zeptat se:
„Čemu bych musel věřit, abych takovou realitu vytvořil?“.
Jakmile se pak dostanete do kontaktu s tímto přesvědčením, které vytváří nežádoucí výsledek, můžete se rozhodnout a zvolit si preferované přesvědčení – jakým přesvědčením by jste chtěli toto dřívější přesvědčení NAHRADIT. Nahradit tím, co vás naplňuje vnitřním klidem a radostí. To je to, co je pro vás skutečně pravdivé, co vychází ze srdce.
Často se při formulaci nových přesvědčení začnou vynořovat další vrstva těch omezujících.
Například se rozhodnu přijmout vědění, že – Jsem magnetem na hojnost a vše dobré. Něco uvnitř se ale začne bránit, stahovat. Proč? Možná mám v sobě přesvědčení, že – nejsem hoden hojnosti takový jaký jsem, druzí by mne soudili a záviděli, peníze jsou zlo a tak dále. Je tedy potřeba zaměřit se i na tato přesvědčení.
Nové přesvědčení se rozhodněte přijmout.
Ale tady to začíná být „ošemetné“. Stává se, že „sklouzneme“ zpět ke starému nepreferovanému přesvědčení.
Proč? Obvykle proto, že máme hluboce zakořeněný pocit (základní vnitřní pocit), že staré přesvědčení je nějakým způsobem „skutečnější“, „pevnější“, „tak, jak se věci skutečně mají“, než nové preferované přesvědčení.
Jak dosáhnout toho, aby se nové preferované přesvědčení „uchytilo“?
Rozhodujícím je zvyknout si na myšlenku, že:
Neexistuje žádná realita, kromě té, kterou si definujete podle svého přesvědčení.
Neexistuje žádná „základní“ realita, která by byla „skutečnější“ než jakákoli jiná realita.
Existují pouze reality vytvářené jakýmkoli přesvědčením (z nichž všechny jsou stejně platné, stejně skutečné).
Jako když začínáte malovat:Je to prázdné plátno s nekonečnými možnostmi.
„Prázdné“ proto, že NEEXISTUJE „základní skutečná realita“!
„Nekonečné možnosti“, protože realita může být COKOLI, co si definujete, podle svého přesvědčení.
Až si to opravdu „uvědomíte“. Až vám skutečně „dojde“, „pochopíte“ a porozumíte, že žádná „skutečná“ realita neexistuje, nebudete už mít ten přetrvávající pocit, že staré přesvědčení je „skutečnější“ než vaše nové preferované přesvědčení. Tím pádem nebudete cítit žádnou hluboce zakořeněnou „potřebu“ sklouznout zpět ke starému přesvědčení, protože nějakým způsobem více reprezentuje „skutečný svět“.
Můžete pak snadno přijmout a osvojit si jakoukoli definici reality, která je nejvíce v souladu s vaším „já“, kterému dáváte přednost a nejvíce v souladu s „realitou“, kterou byste nejraději prožívali.
Trénujte své nové přesvědčení a vytrvejte v něm.
Vžijte se do myšlenkového nastavení nového přesvědčení.
Vžijte se do emocionálního stavu nového přesvědčení.
Vžijte se do řeči těla a jednání nového přesvědčení.
Trénujte nový stav bytí, který odpovídá novému přesvědčení. Hlavní je být ve vnitřním stavu nového vědění, ten se pak promítne i do vašeho jednání. A nakonec se promění odraz ve hmotné realitě, aby odpovídal vašemu novému přesvědčení.
Není to o popírání nebo nalhávání. Jak jsme si řekli, je to především o vnitřním stavu. Berte to jako takový trénink nové role, která více odpovídá životu, jaký chcete prožívat, která více odpovídá vašemu pravému bytí.
Občas se to staré přesvědčení může zdát reálnější než nové proto, že jsme si na něj již zvykli.
Jsou to vychozené myšlenkové proudy, emoce, které nám sice nejsou příjemné, ale je to něco známého a tím pádem v určitém smyslu bezpečnějšího. Je to ale jen zvyk. Zvyk myslet určité myšlenky a cítit určité emoce.
Když se přistihnete, že jste se do nich zase nechali vtáhnout, buďte si toho vědomi. Nepanikařte, zachovejte klid a uvědomte si, co se děje.
Probuďte se do přítomnosti. Jsem tady a teď. Mám v hlavě tuto myšlenku, cítím tuto emoci. Ale můžu si zvolit jinou.
Jakmile se rozhodnu, můžu si vybrat myslet a cítit něco jiného.
Tento postup můžeme uplatnit kdykoliv, kdekoliv, i za chodu během dne.
Pokud je ovšem pro vás toto téma nové, nebo se objeví závažnější komplikace, obtížný vnitřní stav nebo máte oblast v životě, kde cítíte silnou nespokojenost nebo stagnaci, je dobré přeladění věnovat více času a pozornosti.
Můžete si pomoci klidně i nějakým rituálem nebo speciální technikou. Není to sice nezbytné, ale mnoha lidem to pomáhá. Rituály a techniky na splnění přání nejsou žádnou magií, pouze člověku pomáhají uvěřit novému přesvědčení. Jsou takovým pomocným můstkem k naší vlastní vnitřní boží síle a schopnostem.
Velmi pomáhá si sednout a sepsat svá stará a nová přesvědčení na papír.
Vezměte si oblast svého života, ve které máte problémy. Mohou to být peníze, láska, podnikání atd. Napište si na papír první myšlenky, které vás napadnou, když pomyslíte na tuto náročnou oblast života. Neposuzujte, co vás napadne, nechte pero volně plynout.
U každého přesvědčení, které jste si zapsali, obraťte scénář a vypište ho, jako by to bylo přesvědčení, které vás podporovalo.
Jsem bezmocný vůči … vnější okolnosti
– Já jsem tvůrčí silou svého života a vždy snadno a bez námahy získám to, co chci.
Život je neustálý boj.
– Život je příjemný a plný. Život je dobrodružství, ve kterém tvořím v každém okamžiku, a já jsem se rozhodl tvořit lásku, hojnost a mír.
Přesvědčení se mohou týkat velmi konkrétních věcí nebo vztahů a interakcí s druhými lidmi, jiná mohou být obecná.
Můžete si vytvořit i zcela nové přesvědčení.
Třeba rozhodnout se přijmout vědění, které je všezahrnující – Můj svět se o mne dokonale stará.
Vše vždy pracuje pro dobro mé I ostatních.
Napište si nová přesvědčení na nový list papíru a dejte si jej na snadno dostupné místo. Ćtěte si je každý den, třeba ráno a večer a ta, která s vámi nejvíce rezonují si zapamatujte a opakujte během dne.
Můj svět
se o mne dokonale stará.
Ukotvit nová přesvědčení můžete také pomocí představivosti, což je oblíbená a doporučená metoda Nevilla Goddarda.
Zamyslete se nad svými novými přesvědčeními a nechte je chvíli rozležet. Zavřete oči a vnímejte, jaké by to bylo, kdyby byla pravdivá. Jakým člověkem byste byli?
S tímto čerstvým pocitem v mysli si napište na papír mentální dialog mezi vámi a blízkou osobou, který by v případě výměny vystihoval nové přesvědčení.
Pokud je například vaše nové přesvědčení o tom, že jste vždy úspěšní ve všem, co děláte, sestavte mentální dialog, ve kterém vám druhá osoba gratuluje ke všem vašim úspěchům nebo s radostí oceňuje vaši žádanou kvalitu či vlastnost.
Velmi vhodná doba pro představivost je těsně před usnutím. Tělo je zcela uvolněné a mysl postupně přechází do stavu spánku.
Těsně před usnutím si vyvolávejte v představách své mentální rozhovory. Smyčkou je opakujte tak dlouho, dokud si nevyvoláte pocit, že tento rozhovor skutečně vedete v reálném životě.
Tento pocit si vezměte s sebou do spánku.
Gratulační scény jsou skvělým a jednoduchým způsobem, jak účinně zapůsobit na podvědomí. A cokoli podvědomí přijme jako pravdivé, musí se odehrát v naší 3D realitě. Představujte si, jak vám někdo gratuluje k úspěchu, který odpovídá vašemu novému přesvědčení. Scénu si představte z vaší vlastní perspektivy, tedy pohledu první osoby a zkuste v duchu i slyšet představovaný dialog.
Hlavní je vytrvat!
Velmi důležité je vytrvat a nenechat se odradit, když někdy sklouznete do starých kolejí.
Nemějte očekávání, kdy a jak přijde potvrzení ve vnější realitě. Ta mívá mnohdy trochu zpoždění, některé změny se odehrávají postupně a mimo naše vidění.
Kráčejte podle své víry, neboli vědění a ne podle zraku. Samozřejmě myšleno symbolicky. Potvrzení si vytvářejte, vše berte jako signál proměny k dobrému.
I když se zdánlivě nic nemění, setrvávej ve svém vědění. Uvědomte si, když přijdou pochybnosti, ale nenaslouchejte jim. Je to zase vaše rozhodnutí, zda budete poslouchat pochybnosti nebo své nové vědění.
Pochybnosti, které přijmete za pravdivé, jen zdrží nebo zastaví realizaci toho, co si přeješ, zastaví vás na půli cesty.
Smyslem je osvobodit se od přesvědčení, která vám brání být v souladu se svým skutečným bytím. Od identifikace s myslí, tělem, programy, minulostí.
Když se s nimi přestanete identifikovat a uvědomíte si, že jsou jen výtvorem a nástrojem vašeho skutečného bytí, můžete je začít naplno prožívat a využívat.
Není to o útěku z reality, naopak, buďte plně přítomní, buďte plně v sobě. Vstoupíte tak do takzvaného nulového stavu, který je prázdný a zároveň obsahuje vše.
To je váš skutečný stav bytí, neomezeného vědomí. Z tohoto stavu pak můžete naplno a svobodně prožít, vyjádřit a dát kým jste.